Kazalo
- Razlika med zunanjimi in notranjimi IR paneli
- Zakaj so zunanji IR paneli super izbira
- Kako velike zunanje IR panele potrebujem?
- Kako energetsko učinkoviti so zunanji IR paneli?
- Funkcije, ki pripomorejo k varčevanju z energijo
- Kako jih namestim in koliko vzdrževanja potrebujejo?
- Vzdrževanje
- Kam lahko namestim zunanje IR panele?
- Ali so zunanji IR paneli prijazni do okolja?
- Ali so zunanji IR paneli varni?
- Ali vsi zunanji IR paneli žarijo?
Zunanji IR paneli, ali bolje, grelniki (ker so na videz drugačni od klasičnih, notranjih panelnih plošč) je krovni izraz, ki se običajno uporablja za označevanje široke palete grelnikov. Nekateri žarijo, nekateri ne; nekateri proizvajajo visoko toploto, nekateri so zelo nežni; nekateri lahko prenesejo močan dež in burjo, druge pa je treba uporabljati le na pokritih lokacijah.
Zunanji infra paneli imajo le 2 skupni karakteristiki. Prvič, imajo enako osnovno zasnovo z grelnim elementom v obliki palice, zaščiteno s kovinsko rešetko. Drugič in bistveno pa je, da vsi segrevajo z infrardečim sevanjem.
V današnjem prispevku si bomo natančno pogledali vse pomembne karakteristike in opredelitve, ki se tičejo zunanjih IR panelov in vam na ta način omogočili lažjo in učinkovitejšo izbiro.
Razlika med zunanjimi in notranjimi IR paneli
Če je infrardeča toplota tako odlična, se mnogi verjetno sprašujete, zakaj toliko priljubljenih ogrevalnih sistemov še vedno oddaja toploto na konvekcijski način? No, glavni razlog za to je, da IR sevanje zahteva vročo površino. Če vaš ogrevalni sistem v celoti temelji na IR sevanju, se bo moral precej segreti ali imeti veliko večjo površino kot standardni konvekcijski radiator. Do nedavnega nismo imeli tehnologije, ki bi nam to omogočala na varen način.
Danes pa so številni proizvajalci našli rešitev za to težavo, bodisi z uporabo zelo vročega elementa, ki je zaščiten v kovinskem ohišju, bodisi z razporeditvijo grelnih elementov na veliko površino, da se jim ni treba tako segreti. Ta dva različna pristopa nam dajeta dve glavni vrsti infrardečih grelnikov: notranje IR panele in zunanje IR panele oz. grelnike.
Notranji IR paneli
Infrardeče plošče omogočajo IR ogrevanje po principu večje površine. Te ultra tanke (običajno) aluminijaste plošče imajo vgrajen dolg kolut grelne žice, ki širi toploto po celotni plošči. Ker imajo plošče veliko površino, se ne smejo segreti do več kot 90 °C, kar je enako površinskim temperaturam, ki jih dosegajo radiatorji – zato ne boste opekli, če se jih dotaknete. To je isti princip, ki ga uporablja talno gretje, ki v celoti segreva zelo veliko površino – vaša tla! IR paneli so tako vse bolj priljubljena rešitev za ogrevanje doma, o čemer smo že pisali v številnih prispevkih.
Zunanji IR paneli ali grelniki
Zunanji infrardeči grelniki se razlikujejo od notranjih panelov v tem, da za sevanje uporabljajo zelo vroče grelne elemente. Odvisno od uporabljene tehnologije bo grelni element dosegel temperature med 300 in 2600 °C – očitno preveč vroče na dotik, zato so elementi zaprti v ohišju in zaščiteni s kovinsko rešetko. Ponavadi so pritrjeni na steno ali strop, da so zaščiteni pred otroki.
Vrsta uporabljenega elementa in stopnja oddane toplote se razlikujeta od grelnika do grelnika, pri čemer je na voljo široka paleta modelov z nečim, kar ustreza vsem vrstam zunanjih prostorov – in nekaj notranjim.
Sevajoča toplota je posebna učinkovita v zunanjih prostorih, kjer je konvekcijska toplota neuporabna, ker se razprši v hladnejša področja. Vendar pa ima tudi veliko koristi za notranje prostore, zlasti v prostorih z visokimi stropi, ki se zaradi velike količine zraka, ki bi ga bilo treba ogreti, ne morejo ogrevati s konvekcijo. Skladišča, tovarne in cerkve so le nekatere od notranjih lokacij, ki jim lahko koristi zunanja infrardeča tehnologija.
Zunanji IR grelniki so se izkazali tudi za uporabo v kopalnicah, delavnicah in zimskih vrtovih, kjer so zaradi hitrega segrevanja idealni za ogrevanje na zahtevo.
Zakaj so zunanji IR paneli super izbira
Učinkovitost
Zunanji infrardeči grelniki delujejo izključno z uporabo sevalne toplote, ki ne temelji na konvekciji zraka, da bi vas ogrela. Predstavljajte si, da poskušate ogrevati prostor za sedenje na dvorišču s klasičnim radiatorjem – vsaka ustvarjena toplota bi se preprosto razpršila v okoliški zrak, še preden bi jo začutili. Infrardeča svetloba uporablja sevanje za neposredno segrevanje ljudi in predmetov, zato ne bo ogrevala zraka v velikem, odprtem prostoru.
Zunanji grelniki so še posebej učinkoviti pri zagotavljanju conskega ogrevanja. Njihova sevalna toplota je usmerjena na določeno območje, kar vam omogoča, da namesto ogrevanja npr. celotne terase ogrevate samo tista področja, ki potrebujejo toploto! Običajno se sevanje usmeri nad sedeže, da se ogreje vse tiste, ki sedijo zunaj. Viri toplote običajno niso potrebni na drugih območjih, kar pomeni, da ogrevanje uporabljate resnično bolj učinkovito.
Dodatne kontrole omogočajo zunanjim grelnikom še večjo učinkovitost. Časovniki s tipkami zagotavljajo, da so grelniki vklopljeni le določen čas in se samodejno izklopijo, zato ni nevarnosti, da bi jih pozabili izklopiti. Nekateri modeli vključujejo funkcijo Bluetooth in jih je mogoče upravljati prek tabličnega računalnika ali pametnega telefona, kar zagotavlja še več možnosti upravljanja toplote.
Enostavna uporaba
Zunanji IR paneli so zasnovani tako, da so precej enostavni za uporabo; samo vklopite jih in uživajte v toploti. V primerjavi z drugimi načini ogrevanja na prostem, ki zahtevajo veliko predhodne priprave, infrardeča povezava omogoča enostavno ogrevanje s hitrimi rezultati. Dejansko so zasnovani tako, da ne potrebujejo vzdrževanja in so dovolj robustni, da prenesejo težke zunanje razmere.
Varni in zdravi
Če so pravilno nameščeni, so zunanji grelniki zelo varni za uporabo. Večina modelov je zasnovanih tako, da so pritrjeni na steno, kar jim preprečuje naključno dotikanje. Poleg tega je večina infrardečih grelnikov opremljena z zaščitno rešetko, ki bi morala zadostovati, da se ne opečete. Za razliko od dimnikov, ki zahtevajo stalen nadzor zaradi tveganja požara, so infrardeči grelniki popolnoma samostojni in ne predstavljajo nevarnosti požara, razen če so poškodovani.
Uživanje na prostem
Učinkovit vir toplote za zunanjo uporabo lahko olajša preživljanje časa zunaj, ko so temperature nižje. Namesto da bi zunaj uživali samo v poletnih mesecih, vam lahko zunanji IR paneli pomagajo, da tudi spomladi in jeseni uživate na svežem zraku svoje terase.
Ne samo, da so infrardeči grelniki odlični za uporabo na domačih terasah ali vrtovih, udobno in učinkovito ogrevajo tudi poslovna zunanja okolja, kot so pivski vrtovi in restavracijske terase. Zmožnost ogrevanja notranjih in zunanjih prostorov je odličen način za povečanje potenciala vašega podjetja, vračanje strank in posledično povečanje dobička.
Zunanji infrardeči grelniki so lahko učinkoviti tudi v zaprtih prostorih, saj zagotavljajo eno najučinkovitejših načinov ogrevanja suhih prostorov odprtega tipa.
Nihče ne želi delati v hladni delavnici ali skladišču. Kakšen je torej boljši način, da vaši zaposleni delajo v prijetno toplem okolju,, ki jih dodatno motivira? Stroškovno ugodnejši infrardeči grelniki lahko zagotovijo trenutno prijetno toploto, medtem ko je sistem dolgovalnih infrardečih grelnikov vredna naložba, če želite svojim zaposlenim zagotoviti resnično udobno delovno mesto.
Kako velike zunanje IR panele potrebujem?
Pri izbiri velikosti vaših zunanjih grelnikov morate paziti na to, da boste namestili panele prave velikosti, da ustvarite ogrevalno cono, ki pokriva želeno površino.
Ogrevalni razponi
Zunanji grelniki torej segrevajo neposredno in oddajajo sevalno infrardečo toploto, ki jo absorbirajo ljudje in predmeti na njihovi poti. Učinkovit doseg sevalne toplote je odvisen od velikosti in moči grelnika. Ko kupujete zunanje panele, morate najprej preveriti ogrevalni razpon, ki ga bodo zagotovili. Ogrevalni razponi se merijo v kvadratnih metrih – na primer zunanji grelec z nizkim žarenjem 2000 W lahko zagotovi ogrevalni razpon za 12 m².
Če želite izbrati grelnike prave velikosti za svoj projekt, boste morali upoštevati velikost in obliko območja, ki ga želite pokriti, in poiskati grelnike z ogrevalnimi razponi, ki ustrezajo. Običajno imajo vsi zunanji grelniki imajo svoj razpon ogrevanja jasno prikazan na deklaraciji izdelka.
Večji projekti
Če iščete prenosni grelnik, ki bi ga lahko uporabljali na svojem letnem vrtu v hladnih poletnih večerih, je izbira grelnika prave velikosti lahka naloga. Če pa nameravate vzpostaviti stalen zunanji ogrevalni sistem za večje območje, boste morda morali malo bolj razmisliti o velikosti.
Za podrobnosti vašega ogrevalnega projekta se posvetujte z našim strokovnjakom za IR ogrevanje, mi pa vam bomo pripravili osebni načrt ogrevanja s priporočenimi velikostmi grelnikov in namestitvenimi mesti.
Če pa bi okvirno vseeno radi sami izračunali svoje ogrevalne velikosti, je tu nekaj priročnih namigov:
- Pazljivo izmerite prostor, ki ga želite ogreti.
- Morda vam bo pomagalo, če narišete načrt ali diagram ogrevanje površine vašega ogrevanega območja na papir.
- Splošno pravilo je, da sevalna toplota zunanjih infrardečih grelnikov običajno doseže največ 3,5 m od grelnika.
- Enosmerni zunanji grelniki, npr. stenski ali stropni grelniki, običajno oddajajo klinasti grelni razpon v katero koli smer grelnika.
- 360-stopinjski zunanji grelniki, kot so prosto stoječi grelniki, bodo ustvarili krožni grelni razpon okoli grelnika.
Fizična velikost
Poskrbite, da imate dovolj prostora za namestitev panelov. Previdno izmerite območje, kjer nameravate namestiti grelnike, in hkrati preverite dimenzije izbranega izdelka. Ne pozabite upoštevati globine grelnikov – še posebej, če jih montirate blizu vrat ali prehoda.
Kako energetsko učinkoviti so zunanji IR paneli?
Zakaj so pravzaprav zunanji IR paneli tako učinkovita izbira za zunanje ogrevanje? Na katere funkcije varčevanja z energijo morate paziti, da bo poraba energije čim manjša?
Infrardeče ogrevanje
Infrardeči grelniki se tako imenujejo zato, ker se segrevajo zgolj s sevanjem – in sevalna toplota potuje v infrardečih valovih. Sevajoča toplota ogreva ljudi in predmete neposredno, brez segrevanja zraka – tako kot vas lahko sonce ogreje na hladen, a sončen zimski dan.
Sevalna toplota je zelo učinkovita oblika prenosa toplote, ker se toplota prenaša neposredno. Večina oblik ogrevanja temelji na konvekciji za oddajanje toplote. Konvekcija je manj učinkovita, ker posredno segreva predmete – najprej segreje zrak, šele potem ljudi in predmete. Na ta način tudi zapravlja zapravlja dragoceno energijo. Lahko bi rekli, da infrardeče sevanje izloči „posrednika“, ki je v tem primeru zrak.
Sevalna toplota je tako daleč najučinkovitejša izbira za zunanje ogrevanje. Konvekcijski grelniki so zunaj neučinkoviti in zapravljajo energijo za ogrevanje zraka, ki takoj uide na hladnejša mesta. Sevajoča toplota vas bo ogrela ne glede na gibanje ali temperaturo zraka.
Infrardeči grelniki lahko zagotovijo tudi energetsko učinkovito ogrevanje notranjih prostorov. Veliki in suhi prostori, kot so cerkve in skladišča, običajno potrebujejo določeno obliko ogrevanja na prehodnih lokacijah – vendar ne potrebujejo ogrevanja ves čas. Sevalna toplota vam omogoča, da ogrevate samo tista območja, ki jih je treba ogreti. Namesto da bi plačali ogromno za ogrevanje celotnega volumna zraka v svoji cerkvi, lahko sevalno toploto usmerite na klopi in stojala za zbore, in precej zmanjšate stroške ogrevanja.
Infrardeče sevanje je del elektromagnetnega spektra – zajema več oblik infrardeče sevalne toplote na različnih frekvencah in z različnimi valovnimi dolžinami. Te različne valovne dolžine infrardeče toplote ponujajo različne prednosti, pri čemer so nekatere valovne dolžine na določenih lokacijah bolj primerne kot druge.
Funkcije, ki pripomorejo k varčevanju z energijo
Reflektorji
Vsi zunanji IR paneli morajo biti opremljeni z odsevniki toplote, ki so namenjeni oddajanju toplote iz grelnika. To poveča ogrevalni razpon vašega grelnika in prepreči, da bi zadrževal toploto – kar lahko povzroči pregrevanje in prezgodnjo okvaro žarnice. Vedno poiščite zunanje grelnike z namenskimi reflektorji, namesto grelnikov, ki imajo hrbtno ohišje za odbijanje toplote. Ohišje grelca ni dovolj odsevno za učinkovito preusmerjanje toplote. Namenski reflektorji so običajno izdelani iz visokokakovostnega odsevnega aluminija in morajo biti nameščeni zadaj in ob straneh, da zadržijo toploto stran od kritičnih sestavnih delov svetilke.
Regulatorji ogrevanja
Zunanji grelniki običajno niso opremljeni z vgrajenimi krmilniki. To je zato, ker morajo biti grelniki odporni na vremenske vplive, da prenesejo zunanjo montažo, zato je težje oblikovati popolnoma vodotesna stikala, številčnice ali nadzorne plošče. Nekaj ravni nadzora ogrevanja pa je bistvenega pomena, če želite povečati učinkovitost svojega zunanjega ogrevanja. Krmilnike ogrevanja mora na mestu namestitve priključiti električar. Tu je nekaj možnosti krmiljenja:
Gumbi
Krmilniki s tipkami ponujajo najosnovnejšo raven nadzora ogrevanja. Vodotesni gumb uporabnikom omogoča vklop grelnika, kadar koli želijo povečati temperaturo. Grelnik se bo po določenem času izklopil. Dobra proračunska možnost za zunanje grelnike v domačih okoljih.
Detektor gibanja
Krmilniki detektorjev gibanja uporabljajo infrardeče senzorje za vklop grelnikov, kadar koli zaznajo gibanje. Grelniki se bodo po določenem času izklopili in zagotovili, da bodo energijo porabili le, če se tam nahajajo ljudje ali predmeti za ogrevanje. Inteligentna možnost za uporabo v domačih, poslovnih ali industrijskih okoljih.
Daljinski upravljalniki
Če zunanje grelnike uporabljate v poslovnem okolju, na primer v restavraciji na prostem ali na hotelski terasi, boste morda izbrali daljinsko upravljanje. Daljinski upravljalniki so lahko vgrajeni v notranjost in uporabniku omogočajo nadzor nad več grelniki, če so seveda ustrezno povezani.
Termostati
Termostati so uporabni le, če zunanje grelnike uporabljate v zaprtih prostorih – na primer v cerkvi, delavnici ali zimskem vrtu. Termostati delujejo s spremljanjem sobne temperature in vklopom in izklopom grelnika za vzdrževanje želene temperature. To je odličen način za varčevanje z energijo v zaprtih prostorih.
Integriran nadzor
Majhno število zunanjih grelnikov je opremljenih z vgrajenimi kontrolami ogrevanja, na primer stikalom za zmanjšanje toplote ali številčnico za preklop med nastavitvami ogrevanja. Kljub svojemu imenu so ti grelniki pogosto zasnovani izključno za uporabo v notranjih ali pokritih prostorih.
Kako jih namestim in koliko vzdrževanja potrebujejo?
Infrardeče panele za stalno namestitev na prostem mora vedno vgraditi usposobljen električar. To je veliko ceneje, hitreje in manj moteče kot namestitev mokrih ogrevalnih sistemov, ki zahtevajo vodovodne instalacije.
Možnosti namestitve
Zunanji IR paneli so na voljo za različne vrste vgradnje, ki ustrezajo različnim lokacijam.
Montaža na steno
Stenske zunanje grelnike mora namestiti usposobljen električar. Stenska montaža je uporabna izbira, saj zagotavlja varno namestitev. Sploh je to pomembno v primeru, ko imate otroke, saj so za njih nedosegljivi.
Montaža na strop
Stropna montaža je priljubljena izbira v skladiščih, delavnicah in na drugih pokritih lokacijah. Večina stenskih zunanjih grelnikov je primerna tudi za stropno montažo. Grelniki se lahko namestijo neposredno na strop ali obesijo na verige, da zagotovijo toploto z optimalne višine. Stropno montažo mora vedno izvesti usposobljen strokovnjak.
Samostoječi paneli
Prostostoječi grelniki so dobra izbira, če želite prilagoditi svoje ogrevanje in si prihranite stroške namestitve. Samostoječi grelniki so običajno lahki, nastavljivi in zasnovani tako, da se jih lahko prenaša. Shranite jih lahko v lopi, dokler jih niste pripravljeni uporabiti – potem pa jih morate le premakniti na teraso in jih priključiti v najbližjo vtičnico. Nekatere stenske grelnike lahko uporabljate kot prostostoječe, če dokupite še združljivo stojalo. Samostoječih grelnikov ne uporabljajte v dežju in jih ne pustite brez nadzora čez noč. Dobra izbira za domače terase in delavnice.
Talna montaža
Talni grelniki so visoki grelni elementi, opremljeni z vrsto grelnikov za ogrevanje 360°. Talne grelnike je treba varno namestiti: nekateri grelniki imajo vgrajene osnovne plošče, ki se privijačijo v tla, druge pa v beton. Grelnik mora biti priključen na električno omrežje s pomočjo podzemnih kablov. Priljubljena in učinkovita izbira v velikih zunanjih prostorih, kot so restavracije, pubi, vrtni centri, tržnice na prostem in turistične znamenitosti.
Vzdrževanje
Zunanji grelniki, tako kot vsi električni grelniki, zahtevajo minimalno vzdrževanje, veliko manj kot npr. dimniki.
Vse, kar morate storiti je, da grelnike čistite. Ko je panel izklopljen, lahko to storite tako, da previdno obrišete rešetke s krpo, ki ne pušča vlaken.
Nadgradnja ali razširitev vašega zunanjega ogrevalnega sistema je enostavna. To je zato, ker grelniki delujejo neodvisno, kar pomeni, da jih ni treba priključiti ali kako drugače vključiti na obstoječe grelnike.
Kam lahko namestim zunanje IR panele?
Zaradi prednosti infrardečega sevanja so zunanji paneli dobra izbira za široko paleto lokacij – tudi za notranjost! Naslednje smernice vam bodo pomagale pri izbiri najučinkovitejših zunanjih grelnikov za vašo lokacijo:
Zunanji domači prostori
Terase, balkoni, dvorišča in vrtovi imajo lahko korist od določene oblike zunanjega ogrevanja, kar vam omogoča, da sedite zunaj in uživate na prostem, tudi če so temperature nižje. Kratkovalni infrardeči grelniki so običajno najučinkovitejša oblika ogrevanja na izpostavljenih zunanjih lokacijah, če pa želite bolj diskretno namestitev brez žarenja, bo bolj primerna izbira srednjevalni ali dolgovalni infrardeči grelniki.
Stenski grelniki so dobra izbira, če želite trajno rešitev, ki prihrani prostor; samostoječi panel vam omogoča prihranek pri stroških namestitve in uporabo grelnika na več lokacijah.
Vsi grelniki za stalno namestitev na prostem pa morajo imeti oceno najmanj IP24.
Notranji domači prostori
Zimski vrtovi, delavnice, garaže, kopalnice, zunanji prostori in drugi notranji prostori, nagnjeni k prepihu, imajo lahko koristi od usmerjene infrardeče toplote, ki ne segreva zraka. Infrardeče grelnike lahko uporabite tudi za ustvarjanje ogrevalnih con v večjih notranjih prostorih – na primer, če imate veliko delavnico, vendar potrebujete toploto le na enem delovnem mestu.
Dolgovalni ali daljinski infrardeči grelniki so običajno najučinkovitejša izbira za ogrevanje prostorov, vendar so kratkovalni ali bližnji infrardeči grelniki lahko cenejša možnost, če nameravate grelnike uporabljati le občasno. Kratkovalni infrardeči grelniki so dobra izbira za kopalnice, saj takoj zagotavljajo toploto – popolno za situacije, ko skočite v stranišče ali se hitro tuširate.
Ko gre za namestitev vašega grelnika, bo samostojni grelec, ki je postavljen tako, da ustreza vašim potrebam, običajno najcenejša možnost, ker lahko uporabite en grelec za več področij in vam ne bo treba plačati stroškov namestitve. Če želite ogrevati večjo površino, stenski grelniki nudijo trajno rešitev, ki prihrani prostor in težave. Za učinkovito vzdrževanje ugodnih temperatur boste morda radi namestili grelnike s termostatom.
Poslovni prostori na prostem
Restavracije, turistične znamenitosti, pivnice, vrtni centri, nepokrite tržnice, stadioni, železniške postaje in drugi zunanji poslovni prostori lahko okrepijo svoje poslovanje tako, da svojim strankam omogočijo udobje na prostem.
Žareči infrardeči grelniki so običajno najboljša izbira za zunanjo opremo, saj oddajajo toploto z večjo intenzivnostjo in učinkoviteje preprečujejo hladne zunanje temperature.
Stenski grelniki so lahko primerni, če ogrevate majhen vrt, obzidano dvorišče ali teraso restavracije; medtem ko so visoki talni grelniki najboljša izbira, če ogrevate veliko, odprto površino. Zunanji IR paneli za javne prostore morajo biti nameščeni varno, brez žic ali dostopnih kontrol. Grelniki za zunanjo montažo morajo imeti minimalno stopnjo IP24. Prav tako morate pred nakupom natančno preveriti vsak izdelek – niso namreč vsi grelniki certificirani za uporabo na poslovnih lokacijah.
Notranji poslovni prostori
Tovarne, skladišča, delavnice, garaže, pokriti trgi, razstavni prostori in cerkve so vsi suhi prostori, ki jih je mogoče učinkoviteje ogrevati z usmerjeno infrardečo toploto. Prav tako jim lahko koristi infrardeče ogrevanje samo tistih območij, ki morajo biti ogrevana. Dolgovalni infrardeči grelniki so običajno najboljša izbira za ogrevanje celotne zgradbe, saj učinkoviteje zagotavljajo udobne temperature in stanejo manj kot kratkovalni infrardeči grelniki.
Večina industrijskih lokacij v zaprtih prostorih bo uporabljala stenske ali stropne grelniki, tla pa bodo ostala prehodna. Stropni grelci se lahko obesijo tako, da visijo na optimalni višini nad prehodnimi območji, zato se pri ogrevanju visokih stropov ne izgublja toplota. Grelci, ki ste jih izbrali, morajo biti certificirani za komercialno uporabo in imeti ustrezno stopnjo zaščite IP za okolje, v katerega bodo vgrajeni. Grelniki morajo biti varno nameščeni brez ohlapnih žic ali dostopnih vtičnic.
Ali so zunanji IR paneli prijazni do okolja?
Ogljično nevtralni
Vsi električni grelniki so pri uporabi 100% ogljično nevtralni – zunanji IR paneli niso nobena izjema. Če se uporabljajo z zeleno električno energijo, so ena redkih rešitev za zunanje ogrevanje s 100% ogljikom. Če pa so vaši zunanji grelniki priključeni na električno omrežje, ne bodo resnično ogljično nevtralni, ker električno energijo v glavnem še vedno proizvajajo elektrarne na fosilna goriva.
Energetska učinkovitost
Če želite zmanjšati porabo energije, je najbolje, da začnete z uporabo energetsko učinkovitih naprav. Infrardeči grelniki so pogosto najučinkovitejša izbira na prostem ali v prostorih z veliko prepih, saj ne zapravljajo energije za ogrevanje zraka, ki se lahko izgubi zaradi prepiha, odpiranja vrat ali naravnega kroženja zraka.
Reciklirani materiali
Za najbolj trajnostno izbiro za vaše prostor bi morali poiskati grelnike iz recikliranih materialov.
Ali so zunanji IR paneli varni?
Zunanji infrardeči grelniki zagotavljajo varno ogrevanje, če so pravilno nameščeni in opremljeni z ustreznimi varnostnimi funkcijami in garancijami. Pred nakupom morate preveriti nekaj stvari.
Stopnja zaščite IP
Ko kupujete nov zunanji IR panel, se prepričajte, da nosi ustrezno oceno IP za področje, na katerem bo nameščen. Ocene IP merijo stopnjo zaščite vaših naprav pred vodo in trdnimi delci. Prva številka ocene IP meri zaščito grelca pred trdnimi delci; druga številka meri njeno zaščito pred vodo. Višje kot so številke, boljša je raven zaščite. Pri izbiri grelnika za zunanjo montažo je pomembno preveriti drugo številko. Tu je nekaj primerov najpogostejših ocen IP, ki jih ponujajo zunanji grelniki:
- IP20 Grelniki z oznako IP20 ali manj niso primerni za zunanjo uporabo. Ne nudijo zaščite pred vodo in so običajno oblikovani za uporabo na pokritih lokacijah, kot so delavnice.
- IP24 Ocena IP24 je najmanjša ocena IP, ki je potrebna za zunanjo montažo. Grelec je zaščiten pred brizganjem vode in tako majhnih predmetov, kot so prsti.
- IPX4 “X” pomeni, da grelec ni bil preizkušen glede zaščite pred vdorom proti trdnim predmetom. Je pa toliko primeren za zunanjo montažo kot grelec IP24.
- IP55 Grelniki IP55 so bolj trpežni in ponujajo popolno zaščito pred vodnimi curki in omejeno zaščito pred vdorom prahu. Dobra izbira za izpostavljena ali industrijska območja.
- IP67 Najbolj zaščiteni grelniki imajo oceno IP67, kar pomeni popolno zaščito pred prahom in potopitvijo v vodo. Najboljša izbira za najbolj izpostavljena območja.
Varnost
Zunanji grelniki se zelo segrejejo, zato je pomembno, da otroci nimajo dostopa. Če imate majhne otroke ali če ima veliko vaših strank majhne otroke, je dobro, da grelnike namestite visoko na steno ali strop. Za dodatno zaščito je večina zunanjih grelnikov opremljena z zaščitno rešetko, ki preprečuje stik roke ali prstov z vročo površino.
Termični preklop
Vsi zunanji grelniki morajo imeti vgrajeno varnostno izklopno napravo, ki preklopi električno energijo v primeru, da se pregreje.
Nadzor proti vandalizmu
Če zunanje grelnike nameščate na javno mesto, se prepričajte, da so opremljeni s krmilniki, ki preprečujejo nedovoljene posege.
Varnostni certifikati
Vedno preverite, ali so vaši izbrani grelniki opremljeni z ustreznimi varnostnimi certifikati. Najmanj kar mora panel imeti je oznaka CE. To je izjava proizvajalca, da grelniki izpolnjujejo minimalne varnostne standarde, ki jih je določil Evropski svet. Varnostne oznake običajno najdete v priročniku izdelka.
Garancija
Nikoli ne kupujte električnih grelnih naprav brez garancije. Garancija je obljuba proizvajalca, da bo popravil ali zamenjal vaše grelnike, če se v določenem času po nakupu pojavijo okvare. Dolžina garancije je dober pokazatelj kakovosti grelnika. Za večino zunanjih grelnikov je značilna dveletna garancija – vendar to morda ne vključuje vseh komponent. Nekatere garancije za zunanje grelnike zajemajo telo grelca, odsevnike toplote in električne komponente, vendar ne vključujejo grelne svetilke. To je zato, ker se lahko grelna svetilka hitreje obrabi, če grelnik nenehno uporabljate. Večino grelnih svetilk je mogoče zamenjati po nizki ceni, zato življenjska doba vašega grelnika ne bo omejena z življenjsko dobo žarnice.
Ali vsi zunanji IR paneli žarijo?
Odvisno od vrste infrardečih žarkov, ki jih proizvajajo vaši grelniki, lahko oddajajo določeno raven vidne svetlobe. Običajno je bolje izbrati grelnike glede na ogrevalne lastnosti infrardeče valovne dolžine, ki jo uporabljajo; vemo pa, da je oblika na nekaterih področjih pred funkcijo.
Če želite, da je vaše ogrevanje diskretno, se raje odločite za dolgovalni ali daljinski infrardeči grelec, ki oddaja toploto brez vidne svetlobe. Če je zaželen svetlo oranžen sij, izberite kratkovalni ali bližnji infrardeči grelec. Nekateri imajo raje zunanji IR panel ki žari, ker imajo tako občutek, da so grelniki vklopljeni. Če želite prednosti kratkovalnega sevanja brez svetlega žarenja, bodite pozorni na grelnike z ultra nizko svetlobo, ki uporabljajo reflektorje za zmanjšanje žarenja.
Večina žarečih grelnikov oddaja svetlo oranžno svetlobo. Nekateri zunanji grelniki pa za spreminjanje barve vidne svetlobe uporabljajo barvne žarnice.
Barva
Običajno je edina oblikovalska izbira, ki jo ponujajo določeni zunanji grelniki, barva ohišja grelnika. Ta izbira je običajno omejena na srebrno, zlato, diskretno črno ali klasično belo.
Prostostoječi zunanji grelniki, talni grelniki restavracij in notranji grelci stolpov imajo več ohišja, zato običajno ponujajo več možnosti oblikovanja in barv. Tu lahko najdete grelnike, ki so na voljo v bolj drznih barvah, kot sta rdeča ali modra, kar vam omogoča, da svoj samostoječi grelec spremenite v privlačen kos.
Dodatne lastnosti
Večji infrardeči grelniki so lahko opremljeni z uporabnimi dodatnimi funkcijami, ki vaše grelnike spremenijo v večnamenske kose vrtnega pohištva. Talni grelniki restavracij so na voljo z vgrajenimi mizami in pepelniki, ki vaše grelnike spremenijo v družabne kontaktne točke, kjer se lahko zberejo vaše stranke.
Vas zanima še več? Kontaktirajte nas in z veseljem stopimo v stik z vami.
VIR (1) Tansun