Toplotna črpalka ali električna peč? Toplotna črpalka!

»Toplotna črpalka ali električna peč?« je vprašanje, ki si ga zastavljajo nekateri ob novogradnjah ali menjavi peči v obstoječem objektu. Še pred leti je bilo to zelo pogosto vprašanje na forumih o gradnji in ogrevanju. Večino sogovornikov na forumih je navduševala nizka začetna investicija, a pozabljali pa so, da je mesečni strošek obratovanja električne peči višji kot pri toplotni črpalki. Zato ni dileme: na dolgi rok se zagotovo najbolj izplača toplotna črpalka. Še več, električne peči bodo od leta 2023 kot samostojen (edini) vir ogrevanja prepovedane.

Električna peč je res cenejša, a ne na dolgi rok

Električno peč boste našli že za slabega tisočaka. Odlikuje jo neslišnost in udobje uporabe, a strokovnjaki opozarjajo, da se s toplotno črpalko ne more primerjati. Toplotna črpalka za ogrevanje resda stane več, investicija se začne pri okoli štirih tisočakih (odvisno od njene moči), toda na dolgi rok porabi manj električne energije. Sploh v zimskih mesecih, ko se živo srebro spusti pod ničlo, električna peč pri porabi električne energije doživi napad lakote. Skladno s tem boste na dolgi rok pri toplotni črpalki privarčevali več. Dilema toplotna črpalka ali električna peč, tako odpade. Morebitne mamljive cene nekaterih ogrevalnih sistemov je treba vedno postaviti v kontekst vseživljenjskih stroškov, ki so pravi pokazatelj finančne vzdržnosti posameznega sistema. Upoštevajmo stari rek, da nismo tako bogati, da bi poceni kupovali.

Toplotna črpalka ali električna peč
Sploh v zimskih mesecih, ko se živo srebro spusti pod ničlo, električna peč pri porabi električne energije doživi napad lakote.

Električne peči, kot osrednje ogrevalne naprave, bodo po novem prepovedane

Zgornje dejstvo je podkrepljeno z Zakonom o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije, ki prinaša več novosti na področju ogrevanja stanovanjskih stavb in samooskrbe z električno energijo iz sončnih elektrarn. Zakon na področju ogrevanja omejuje ogrevanje s fosilnimi gorivi in neposredno z električno energijo. Od 1. januarja 2023 bo tako med drugim prepovedano:

  • projektiranje in vgradnja električnih grelnikov za osnovno ogrevanje stavbe ali dela stavbe, razen na območjih omejitev, ki izhajajo iz predpisov lokalnih skupnosti o kakovosti zraka;
  • ogrevanje na elektriko je dovoljeno le kot podpora ogrevanju prostorov, v katerih so drugi generatorji toplote in se električna energija rabi le za občasno dogrevanje prostorov.

Električna energija bo lahko za osnovno ogrevanje dovoljena le za delovanje toplotnih črpalk. Kot pravijo energetski svetovalci, je namen prepovedi uporabe posameznih energentov za ogrevanje povečanje deleža energije iz obnovljivih virov v sektorju ogrevanja in hlajenja. (1)

Visokotemperaturna toplotna crpalka kako deluje
. Toplotna črpalka za ogrevanje resda stane več, investicija se začne pri okoli štirih tisočakih (odvisno od njene moči), toda na dolgi rok porabi manj električne energije kot električna peč.

Toplotna črpalka prinaša najcenejše ogrevanje

Če je dilema električna peč ali toplotna črpalka odpadla, se vam nemara plete po glavi, da bi bilo cenejše, če bi za ogrevanje uporabili kako drugo ogrevalno sredstvo – namesto toplotne črpalke. Leta 2019 je tretjina Slovencev še vedno uporabljala kot kurivo biomaso (drva, pelete), 20 % kurilno olje, 12 % elektriko in 9 % toplotno črpalko (tudi elektriko). Danes so ta razmerja rahlo drugačna, predvsem v prid toplotnim črpalkam, pa vendar še vedno prednjači les in kurilno olje. Ob podražitvah elektrike se je pozornost usmerjala k njej (tudi k plinu), večkrat pa pozabljalo, da so se zelo podražili tudi kurilno olje, peleti in drva. Analiza je pokazala (2), da se je v primerjavi z lani podražilo kurilno olje za skoraj 70 % (iz manj kot evra na liter na poldrugi evro), električna energija pa »samo« za 17 %. Cena peletov se je podvojila (poznavalci razmer na trgu menijo, da bo cena še narasla), tudi cena suhih bukovih drv je močno narasla.

Avtorji analize so tako prišli do zaključka, da je kljub podražitvi elektrike še vedno najcenejše ogrevanje s toplotno črpalko. Celo cenejše od ogrevanja z bukovimi drvi, da ne omenjamo udobja, ki ga ponuja toplotna črpalka.

Toplotne črpalke so zelo varčne

Stroški ogrevanja s toplotno črpalko so lahko ob primerni izbiri tipa toplotne črpalke (voda – voda) tudi do trikrat nižji od klimatske naprave, peči ali bojlerja. Uporaba naprave je udobna, v kombinaciji s talnim ogrevanjem pa zelo varčna. Strokovnjaki pravijo, da z ustrezno toplotno črpalko in ugodno ceno lahko investicijo v toplotno črpalko povrnete že v 6 letih.
Trenutno so toplotne črpalke stroškovno najbolj učinkovit način ogrevanja na elektriko, saj njihovo grelno število (COP) dosega število 4 in več. V praksi to pomeni, da za štiri kilovate toplotne energije porabijo manj kot kilovat električne energije. Klasični ogrevalni sistemi, kot na primer električni bojler ali plinski kotel imajo grelno število manjše od ena. Drugače povedano: za proizvodnjo enega kilovata toplotne moči porabijo več kot en kilovat električne energije. V primerjavi z drugimi oblikami ogrevanja ponujajo toplotne črpalke najbolj energetsko učinkovito ogrevanje s 300 % do 400 % izkoristkom. (3)

Toplotna črpalka ali električna peč
Če toplotno črpalko povežemo še s pametnimi napravami, kot je mobitel, lahko še dodatno privarčujemo na porabi energije, da o udobju sploh ne govorimo.

Iščite rešitve – nekaj jih ponujamo mi!

Kot smo videli zgoraj, so se v zadnjem času cene energentov in surovin zelo povišale. Nihče ne ve, kako dolgo bodo ostale tako visoke. Verjetno med vami ni veliko optimistov, ki bi verjeli, da se bodo znižale. Zato svetujemo, da razmislite v smeri energetske neodvisnosti in izboljšanja toplotne izolativnosti vašega objekta. Kvalitetna fasada, troslojna okna, izolirana mansarda … je le nekaj posegov na bivalnem objektu, ki nam pomagajo k zmanjšanju ogrevalnih stroškov. Lahko pa se podate na pot energetske neodvisnosti, kjer vam lahko pomagamo s sončnimi elektrarnami.

Toplotna črpalka ali električna peč? Ne, toplotna črpalka in sončna elektrarna! To je zmagovalna kombinacija, zaradi katere vas ne bo več bolela glava ob pretresih energetskih trgov, hkrati pa boste skrajšali vračilno dobo investicije.

Vir (1): Moja Občina
Vir (2): Žurnal24
Vir (3): LearnMetrics